Logo
Neviete si rady? Zavolajte.
(Po-Pia, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 EUR
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. Články
  3. Parfumy
  4. Aký je rozdiel medzi parfumom, parfumovanou vodou, toaletnou vodou a vodou po holení resp. kolínskou?
01.01.2020
Parfumy

Aký je rozdiel medzi parfumom, parfumovanou vodou, toaletnou vodou a vodou po holení resp. kolínskou?

 

Parfum má najviac vonných látok 20-30%, dĺžka jeho vône je aj niekoľko dní a to len pri jednom nanesení. Parfumy sú tak silné, že ich každodenné použitie a nosenie je skôr ojedinelé. Svojou koncentrovanosťou vône by mohly dlhodobo spôsobovať otupenie čuchových zmyslov, bolesti hlavy a v neposlednej rade pôsobiť obmedzujúco pre svoje okolie, ktoré nie je zvyknuté na takéto intenzívne vône. Ich cena je príliš vysoká a preto sa v našich podmienkach neobjavujú príliš často na predajných pultoch.

 

Parfumovaná voda, alebo Eau de parfum (EDP), má menej vonných látok ako parfém a obsahuje 15 až 20% vonnej kompozície. Niekedy sa zvykne označovať ako parfémová alebo parfumová voda ale je to nesprávne označenie.

 

Toaletná voda, alebo Eau de toilette (EDT), 5-15% vonnej kompozície v koncentrovanom liehu. Toto označenie nám má naznačiť, ako dlho vôňa vydrží. Dĺžka účinku vône však nezávisí len od koncentrácie, ale i od konkrétneho zloženia daného parfumu, pretože zloženie parfumu veľmi výrazne ovplyvňuje aj jeho intenzitu. Napríklad korenisté vône vydržia oveľa dlhšie ako jemné citrusové, aj keď majú rovnakú koncentráciu. Jednoducho povedané toaletná voda je parfémová voda v slabšej koncentrácii.

 

Kolínska voda -  alebo aj Eau de Colone (EDC), voda po holení obsahuje 2-4% vonnej kompozície. Kolínska sa často označuje ako voda po holení - nanáša sa  sa na čerstvo oholenú pleť.

Originálny parfum je v komerčnom farebnom originálnom obale, ktorý je väčšinou balený priehľadnou fóliou, no nie je to pravidlo.

Všeobecne platí pravidlo intenzity koncentrácie následovne:  parfum > parfumovaná voda > toaletná voda > kolínska,  ale iba v prípade, ak sa jedná o jeden a ten istý typ vône, respektíve značku.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi
Štítky